<< Previous Next >>

Vulpes zerda (Fennec)


Vulpes zerda (Fennec)
Photo Information
Copyright: Ertan Selcuk ATALAY (Ertan) (7)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2007-04-03
Categories: Desert
Camera: Sony DSC-H5, Memory Stick PRO 1GB
Exposure: f/4, 1/400 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Theme(s): BEST OF: Foxes, Maned wolves, & Jackals 1 [view contributor(s)]
Date Submitted: 2007-04-26 16:18
Viewed: 11318
Points: 6
[Note Guidelines] Photographer's Note
Özellikleri : Ancak 40 cm'ye varan vücut uzunluğuna orantılı olarak 15 cm'ye varan kulakları çok uzundur. Kuyruğu 25 cm uzunluğunda ve kendisi 1,5 kg ağırlığa kadar varır. Kürkü krem rengidir; ancak karın kısmı ve yüzü beyazdır.


Yaşam alanı : Uzun kulaklı çöl tilkisi, Sahel çölünde, Sinai Yarımadası'nda, Arap Yarımadası'nda ve Türkiye'nin güneyinde bulunur.


Yaşam şekli : Çölün öldürücü sıcaklığından dolayı, sadece gece aktif olan bir hayvandır. 5-10 hayvandan meydana gelen gruplar oluşturup, inşa ettikleri bir mağara sisteminde yaşarlar. Tehlikeyi sezdikleri durumlarda, kendilerini derhal kumun içine saklayabilirler.

Fare, kertenkele ve çekirgeler ile beslenırler. Nadir olarak kuş da avlayabilirler. Uzun kulaklı çöl tilkisi yaşam alanında pek bitkisel gıda bulamaz, ama hayvanat bahçelerinde tutulan hayvanlar severek meyve de yerler. Su ihtiyacının çoğunluğunu yediği hayvanlardan giderdiği tahmin edilir. Ama bir su kaynağı bulursa direk su içebilir.

Gebelikleri yaklaşık 50 gün sürer, ve sonunda 2-4 yavru doğururlar. Yavrular doğduktan sonra erkek hayvan çok agresif olur ve ailesini her türlü tehlikeye karşı cesurca savunur. Yavrular bir sene ailenin koruması altında kalıp, sonra ayrılır.

------

Description
The Fennec is the smallest canid, only weighing up to 3.3 Lb (1.5 kg). The fox is 7.9 in (20 cm) tall at the shoulder, with a body length of up to 15.7 in (40 cm). The tail is an additional 9.8 in (25 cm) or so, and the ears can be 5.9 in (15 cm) long. The animals are often a sandy color to blend in with their desert surroundings.

Its ears, which are the largest in the canid family, serve to help dissipate heat and hunt at night. The coat can repel sunlight during the day and conserve heat at night.

ridvan has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

A fascinating photo of a fennec fox. Well captured!

Very cute fox you got there. Amazing ears and tail on that creature.

Hi Ertan,
this is a fine picture of a fox type that I have never seen before now.The only thing that I do not like are the man made things that this little fox is standing next to.Your note is very good and thank you for sharing this one. Bob

merhaba Ertan; TN ye hosgeldin.baslangic icin cok hos bir resim.sevimli bir hayvancikmis bu tilki.bakis acisi renkler,goz temasi cok iyi tebrikler, selamlar
Ridvan

Calibration Check
0123456789ABCDEF