<< Previous Next >>

Natrix natrix


Natrix natrix
Photo Information
Copyright: Mehmet Arslan (mehmetarslan) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 726 W: 0 N: 535] (2767)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2010-10-03
Categories: Reptiles
Exposure: f/3.1, 1/25 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2010-10-29 17:42
Viewed: 3063
Points: 14
[Note Guidelines] Photographer's Note
Kuş halkalama çalışmaları için yaptığımız çalışmalarda çok sayıda yılanların beslenmelerine şahit oluyordum. Kurbağaların çıkardığı farklı bir ses var ve bu sesi takib ederek 6 tane beslenme izledim güzel bir ekipmanla belgesel bile çekilebilir.

Natrix natrix (Linnaeus, 1758)
Yarı Sucul Yılan, Küpeli Su Yılanı
Genel Özellikler: Sırt kısmının deseni oldukça farklılık gösterir. Genel olarak renk kahverengi, grimsi ve bu iki rengin tonlarında olur. Sırt kısmında iki tane boylamasına uzanan çizgi bulunur. Bu çizgilerin etrafında koyu renkli benekler bulunur. İnce kahverengi benekleri olan başın üst kısmının rengi, grimsi kahverengi. Ense kısmında belirgin bir biçimde bulunan yarım ay şeklinde olan sarı (bazen kırmızı) bir benek bulunur. Vücudun yan taraflarında küçük siyah benekler bulunur. Karın bölgesi genel olarak sarımsı beyaz.
Ender olarak siyah üzerine sarımsı beyaz benekli görülebilir. En bilinen özelliği yarı sucul olmaları. Gündüzleri aktiflik gösterirler. Yakalandıklarında ısırmazlar ancak kötü kokan bir gaz salgılarlar. Kendilerini savunma amaçlı olarak ölü taklidi yapabilirler. Genel olarak (yarı sucul olduğundan) küçük balıklar, kurbağalar, semenderler ve çeşitli kemiricilerle beslenirler. Kış uykusuna birçoğu bir araya gelerek yatar (nehir kenarlarında). Dişiler bir defada 6-13 kadar yumurta bırakabilirler. 4-8 haftalık kuluçka döneminden sonra yumurtadan çıkan yavrular, iklim şartlarına göre 1-3 yıl içinde erginleşirler. Ortalama boyları 100 cm (en fazla 150 cm) kadar olur.

Habitat: Genel olarak, nehir, akarsu, dere ve göl kenarlarında, bu yerlere yakın çayırlıklarda yaşarlar. Ayrıca suya da çok fazla girerler. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Türkiye'deki Dağılım: Tüm yurtta habitatın uygun olduğu yerlerde dağılım gösterirler.

ING:
For the study of bird ringing in our study witness was falling into a large number of snakes eating. Issued to a different sound to the sound of frogs and other formalities have watched the 6-nutrition, even be attracted to a beautiful documentary equipment.

General Features: back part of the pattern is quite different. In general, the color brown, gray and shades of color that is two. Longitudinal stripe extending from the back part of the two. These lines are located around the dark-colored spots. The color of the upper part of the head with fine brown spots, grayish brown. The half-moon shape at the nape of the distinctly yellow (sometimes red) is located in a spot. Are small black spots on the sides of the body. Abdomen yellowish white in general.
Rarely seen black spots on the yellowish-white. The most well-known property of their semi-aquatic. Show activity during the day. Not bite, but secrete a smelly gas. They can play dead for defensive purposes. In general, (it is semi-aquatic), small fish, frogs, Amphibians and feed on a variety kemiricilerle. Many of the winter come together to sleep supine (rivers). Females leave eggs at a time, up to 6-13. The fry hatch after an incubation period of 4-8 weeks, according to the climatic conditions erginleşirler within 1-3 years. The average length of 100 cm (maximum 150 cm) would be.

Habitat: In general, river, stream, river and lake edges, meadows close to the places they live. Also enter the water too much. Height can be found in areas with up to 2000 meters.

Distribution in Turkey: All dorms show a range of habitats where appropriate.

oscarromulus, omereser, Gramineae, rousettus, mkurtel has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Mehmet,
A snake swallowing a live frog.... GREAT PIECE OF PHOTOGRAPHY WORK.
Loved it.
Mario from COLD COLD Canada with friendly greetings.

  • Great 
  • foozi Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2791 W: 0 N: 6696] (25839)
  • [2010-10-29 20:09]

Merhaba Mehmet,
this is an original capture of the dramatic scene. The surroundings really authentic. The predators and its victim well presented.

Regards,
Foozi

Günaydın Mehmet,
Evet kurbağaların su yılanı tarafından yutulurken çıkardıkları ses tipiktir. Ben de çok kereler şahit oldum. Bir kere de tessellata yakalamıştım.
Eline sağlık,
Ömer.

Günaydın Mehmet Bey,

Su yılanının şu halini daha önce hiç görmemiştim. O an ı iyi yakalamışsınız. Niğde'deki bütün kuşçulara selamlar.

Saygılarımla,
Volkan

Bazen çekilen karenin kalitesinden çok, yakalanan enstantane çok daha önemlidir. İşte o anlardan biri Mehmet!
Eline sağlık.

otların arasında da olsa, güzel bir av sahnesi yakalamışsın, Mehmet. eline sağlık.

Merhaba Mehmet bey,
Belgesel niteliğinde güzel bir kare yakalamışsınız
elinize sağlık, Selamlar .
Murat

Calibration Check
0123456789ABCDEF