<< Previous Next >>

Lycopus europaeus


Lycopus europaeus
Photo Information
Copyright: Ozgur Kocak (Ozgur70) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 211 W: 11 N: 280] (4568)
Genre: Plants
Medium: Color
Date Taken: 2008-09-19
Categories: Flowers
Camera: Samsung Pro815
Exposure: f/4.6, 1/320 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-12-15 0:40
Viewed: 4256
Points: 6
[Note Guidelines] Photographer's Note
It is reputed to have medicinal qualities and has been used by various peoples as an astringent, cosmetic, douche, narcotic and refrigerant. It has also been used to treat fever, hypothyreosis, sores and wounds. Several research studies have been undertaken on the properties of this plant.

Kurt otu
Kökleri hariç tamamı çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. natürel ilaç ve tentürü taze bitkiden yapılır.

Kullanılması:
a) Araştırmalara göre Tiroid bezinin aşırı çalışmasını (Kalkan bezinin aşırı çalışması: Hipertiroidizm) ve cinsiyet bezlerinin (erkeklerde haya: testis, kadınlarda over: yumurtalık) aşırı çalışmasını önlediği ve de prolaktin hormon seviyesini düşürerek göğüs ağrılarını önlemek için kullanılır.
b) Komisyon E 1990 yılında yayınladığı monografi ile Kurt otu ekstresi veya natürel ilaçlarının hafif derecedeki Kalkan bezinin aşırı çalışmasına (hipertiroidizm), göğüs ağrısı (mastodynia), gerginlik ve diğer rahatsızlıklara karşı kullanılabileceği ifade edilmiştir.
c) Hipertiroidizm, taşikardi, kalp kapakçıkları hatası, perikardit, kalp zafiyeti, kalp anjini, nefes darlığı, uyuyamama,, yüksek tansiyon, basur, şeker hastalığı, böbrek rahatsızlığı, yüksek ateşe karşı kullanıldığı tespit edilmiştir.

Açıklama: Kalkan bezinin (tiroid) aşırı çalışması sonucu (hipertiroidizm) Tiroksin hormonu yükselir ve bu da hastada; zayıflama, sıcağa karşı aşırı dayanıklılık, kalp çarpıntısı, iç huzursuzluk, korku, yorgunluk, dermansızlık,metabolizma zafiyeti, ellerin titremesi, sinirlilik ve aşırı terleme gibi rahatsızlıklara neden olur. İşte Kalkan bezi rahatsızlığı sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklar Kurt otu çayı, tentürü, ekstresi veya natürel ilacı ile iyileştirilir. Kurt otu Kalkan bezinin aşırı çalışmasına karşı genellikle Aslan kuyruğu otu ve Kedi otu kökü ile birlikte kullanılır. kalkan bezinin yetersiz çalışmasına (hipotiroidizm) karşı ise Boz otu ve Sıraca otu kullanılır. bu hastalarda genellikle şişmanlık, soğuğa karşı aşırı duyarlılık ve kalp atışlarında yavaşlama görülür. İki türlü guatr mevcuttur. Şayet guatr; yumuşak, sıcak ve kanlı ise Kalkan bezinin aşırı çalışmasından (hipertiroidizm) dolayıdır. Eğer guatr; sert, soğuk, derimsi ve düğüm veya yumru şeklinde ise Kalkan bezinin yetersiz çalışmasından(hipotiroidizm) dolayıdır.

Kaynak: http://www.dogaltedavi.net/350ifali-bitkiler-ki-n/3976-kurt-otu-wolfstrapp-lycopus-europaeus.html


Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

  • Great 
  • sayat Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 280 W: 0 N: 258] (1457)
  • [2008-12-15 2:50]

Selam,

Ender bir güzellik yakalamışsınız, elinize sağlık. Keşke biraz daha net olsaydı çiçekler. Yine de hoş ayrıntılara ve kontrastı yüksek bir arka zemine sahip çok güzel bir kare. Teşekkürler.

Gracias Ozgur por tu colaboración en la id de mi mariposa. Tu toma interesante, aunque evidentemente algo justa de esfoque.
Un saludo desde España: Josep Ignasi.

Bonjour Ozgur,
La compsoition est bonne malgré un cadrage un peu trop serré sur la gauche de l'image ; il me semble tout de même qu'il y ait un peu de surexposition et une insuffisance de profondeur de champ.
A bientôt sur TN pour de nouvelles aventures.
Gérard

Calibration Check
0123456789ABCDEF