<< Previous Next >>

Lesser Grey Shrike


Lesser Grey Shrike
Photo Information
Copyright: Tuncer Tozsin (tuncerto) (164)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2008-09-09
Categories: Birds
Camera: Canon 30 D, Canon EF 400mm f/5.6 USM L
Exposure: f/8, 1/1000 seconds
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-12-11 12:51
Viewed: 3926
Points: 14
[Note Guidelines] Photographer's Note
Tr: Karaalınlı Örümcekkuşu
La: Lanius minor

Dik duruşlu,uzun kuyruklu ve uzun kanatlı bir örümcek kuşudur.Açık gri,siyah ve beyaz renklidir.Alnında boydan boya uzanan geniş ve siyah bir maske vardır,kanat lekesi büyük ve beyazdır.Alt tarafı parlak pembedir.Ergeninin üst tarafı çizgili,alnı gridir ve gagasından gözünün gerisine dek uzanan bir maskesi vardır.Gagası kalındır.Kanat uçları kuyruk dibine kadar uzanır.
Habitat:
Tarımsal arazi ve alçak fundalıklar...

Beslenme:
Yiyeceklerini küçük hayvanlar yada kuşlardan elde eder,fakat kısaca belirtmek gerekirse böceklerden ve az ya da çok kiraz,incir,dut gibi meyvelerden beslendiği söylenir.

Biyolojisi:
Yuvası geniştir.Yonca sapları ve otlardan yapılmış olup,dışı küçük sopalarla , yünlerle ve benzeri maddelerle örülmüş;içi ise kuş tüylerile kaplanmıştır.

Sayı olarak 5 ile 7 arasında olan yumurtaları yeşil ya da zeytin rengiyle hafifçe karışmış beyaz renktedir.Üzerinde büyüklü küçüklü , koyu zeytin rengi ve gri lekeleri vardır.Bazıları ise zemin rengi olarak kırmızımsı ve daha koyu renklere sahiptir.

Bu türlerin erkeğinde gaga boyu mavimsi gri,nerdeyse siyaha yakın bir renktedir.Geniş siyah bir şerit,alnından başlayarak yukarı ve göz altlarına dğru uzanır.Kafası ,boynu ve sırtı gri renkte , orta kısımları ise daha koyu renktedir.Çene , boğaz ve boyun beyaz renkte , göğüs ve yanları ise griye benzer siyah ve ön kısıma doğru gelindikçe griye dönen bir renktedir.

Birincil türler geniş beyaz şeritli kahverengimsi siyah,ikincil türler ise bazıları az yada çok beyazla hafifçe bezenmiş kahverengimsisiyahtır.Kanatlarının altı siyahı andıran gri görünümündedir.

Kuyruğu dört adet kuş tüyünden oluşmaktadır.Bu tüylerin ikisinin tabanı ve uç kısmı siyahlı beyaz renkte,diğeri beyaz renkte,en dış kısmında ve diğer tüylerden en kısa olanı ise tamamen beyaz renktedir.Ayakları,ayak parmakları ve pençesi siyah renktedir.

Göçü:
Göçebe bir kuştur.İlkbahar başlarında Avrupa'ya gelir ve sonbaharında da göç eder.

Popülasyon:
Bu Alman türü Avrupa'da ortaya çıkmıştır.Hemen hemen hiçbir yerde görünmemesine rağmen ; AVRUPA'da Almanya,Hollanda,Danimarka,İsveç,Finlandiya ve İspanya'da sayıca fazladır.
ASYA 'da Filistin, küçük Asya,Rusya,Kafkasya ve İran'da ....
AFRİKA'da Mısır ve Damaraland'da (Namibia) ve diğerbazı bölgelerde bulunmaktadır..

Bu kuşların İngiltere'yi ziyaretleri ise nadirdir.1851 yılı Kasım başında Sicilya adalarından biri olan St.Martin'de bu kuşların bir türü vurulmuştur.Bir diğer türü Amerika-Virginia-Yarmouth yakınlarında,Norfolk'ta 1869 baharında ve üçüncüsü ise 1875 Mayısında vurulmuştur.Bir diğer genç türü de İngiltere-Playmouth yakınlarında Eylül 1876'da yakalanmıştır.

Davranışları:
Avına yaklaşan kargalara ve diğer kuşlara saldırır.Düzgün ve muntazam bir biçimde uçar. Rahatsız edildiğinde gözlemleyerek geri çekilebilmek için bir taş ya da küçük bir tepe üzerine iniş yapar.
Avının arkasından kovalar ya da yere iner ; gösteri uçuşu sırasında yuvasının bulunduğu alanın üzerinde havada asılı kalır.

Ses-Ötüşü:
Sesi pes bir "tıça-tıça".

nglen has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

 • Great 
 • cako Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 485 W: 0 N: 772] (3395)
 • [2008-12-11 12:56]

Merhaba Tuncer bey nefis bir poz olmuş ellerinize sağlık.

 • Great 
 • nglen Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2883 W: 30 N: 9683] (36145)
 • [2008-12-11 13:01]

Hi Tuncer. This is a fine close up of the Lesser Grey Shrike , Which you have taken with fine detail and sharp focusing. Good natural colour and POV. well done TFS.
Nick..

 • Great 
 • PeterZ Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5137 W: 166 N: 13121] (49139)
 • [2008-12-11 13:21]

Hello Tuncer,
very good photo of this Lesser Grey Shrike. Excellent sharpness and details. Beautiful natural colours against a splendid OOF BG. Great composition and POV.
Regards,
Peter

 • Great 
 • jaycee Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2454 W: 10 N: 8044] (25460)
 • [2008-12-11 17:24]

Hi Tuncer,

A very beautiful capture of this Shrike - another bird I have seen only in pictures. Everything about this shot is wonderful beginning with the pose. The colors are so natural and the details are sharp and clear. Face, wings and plummage are done perfectly. I love the two tone background and the composition. This is an outstanding presentation.

Jane

 • Great 
 • fiyo Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1053 W: 5 N: 3475] (15161)
 • [2008-12-12 9:07]

Bu güzel tür ve fotoğrafı için tebrikler Tuncer bey, selamlar.

Göz parlaklığı nefis duruyor .
Tebrikler hocam .

Hallo Tuncer
I just admire this photo. The details on the feathers are really stunning and it looks as if they were coloured painted by hand one by one. The layers of plumage are so precise and tidy. Well done on the close-up work and successful point of view, which ended up in a perfect result. Thanks for sharing this delightful image.
Kind regards
Anna

Calibration Check
0123456789ABCDEF