<< Previous Next >>

Chukar


Chukar
Photo Information
Copyright: Akif Aykurt (Raptorman) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 649 W: 11 N: 1065] (10388)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-07-09
Categories: Birds
Camera: Canon EOS 40D, Canon EF500/4L IS
Exposure: f/6.3, 1/200 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2009-08-03 10:46
Viewed: 3760
Points: 12
[Note Guidelines] Photographer's Note
Chukar
Lat : Alectoris chukar
Tur : Keklik

1950 meters a.s.l.
High mountain narrow road , i saw a motionless
" Chukar " on the middle of the road .
i' m closing and closing very slowly with my car , strangely she didn't fly !
i photographed the bird and going away from the bird .
I think the chukar was sick or wounded ?
Suddenly she ran rapidly towards to the bush with 2 chicks ( was under the belly of mother ) plus 4 additional chicks coming from the vegetation .

I 'm very surprised and was very happy .
( Sorry for photo quality because of low light conditions )
Thanks .

1950 metre rakımda stabilize bir yolda aracımla yavaşça ilerlerken uzaktan yol üzerinde bir karaltı gördüm , herhalde bir kaya yuvarlanmış diye düşünürken onun hareketsiz duran bir Keklik olduğunu farkettim .
Motoru stop edip çok yavaşça kuşa yaklaşırken Makinayı ve lensi hazırladım , hafif yokuş aşağı olduğundan çok sessizce direksiyonu da sağa kırarak yaklaşmaya başladım ... o da ne kuş kaçmıyordu ! herhalde yaralı falan diye düşündüm , bu esnada giderek yaklaşarak bol bol çekim yaptım ( Saat 18 :30 ve dağın o bölgesinde Güneş çoktan batmıştı ve ışık çok azdı ) ve geri vitese takarak yavaşça geriye gittim , 50 metre kadar kuştan uzaklaştım ,ben ne yapmam gerektiğini düşünürken o hala öyle duruyordu ...
İşte ben uzaklaşınca Kekliğimiz aniden hızlıca yürümeye başladı ve tüylerinin arasından fırlayan 2 yavru ve civardan Anneye doğru gelen 4 yavru ; toplam 6 yavruyla birlikte koşarak çalılıkların arasında kayboldular .
Bu olay karşısında gösterebildiğim tepki ; şaşkınlık ve yoğun sevinç duygusuydu .

İlginize ve sabrınıza teşekkürler .
*The Chukar, Alectoris chukar is a Eurasian upland gamebird in the pheasant family Phasianidae of the order Galliformes, gallinaceous birds. Other common names of this bird include 'Chukker' (sometimes misspelled as 'Chuker'), 'Indian Chukar', 'Chukar Partridge', 'Red-legged Partridge', 'Rock Partridge', 'Indian Hill Partridge', 'Chukka', 'Chukkar', 'Chukor', 'Chukore', 'Chikone', 'Kabk', 'Kau-Kau', and 'Keklik'.

Biology and behavior
The chukar is a resident breeder in dry, open, and often hilly country. In the wild, chukar travel in groups of 5 to 40 birds called coveys. It nests in a scantily lined ground scrape laying 8 to 20 eggs. Chukars will take a wide variety of seeds and some insects as food; however, Downy Brome (Cheatgrass) is this species' strong food preference. When in captivity, they will lay one egg per day throughout the breeding season if the eggs are collected daily.

Many knowlegable hunters consider chukar the most challenging of all the gamebirds. Its quick flight, steep habitat, and tendency to run make it a challenge suitable for only the most dedicated and physically fit bird hunters.


Appearance
The Chukar is a rotund 32-35 cm long bird, with a light brown back, grey breast, and buff belly. The face is white with a black gorget. It has rufous-streaked flanks and red legs. When disturbed, it prefers to run rather than fly, but if necessary it flies a short distance on rounded wings.

It is very similar to Rock Partridge, Alectoris graeca, but is browner on the back and has a yellowish tinge to the foreneck. The sharply defined gorget distinguishes this species from Red-legged Partridge. The song is a noisy chuck-chuck-chukar-chukar

*From Wikipedia

SunToucher, efsus, cirano, boreocypriensis has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To SunToucher: Family of ChukarRaptorman 2 08-03 12:41
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

  • Great 
  • shree Silver Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 49 W: 13 N: 71] (276)
  • [2009-08-03 11:34]

Very nice capture, Akif... A good, low POV - shows the beauty of the bird so well. Sharpness is perfect.
Thanks for sharing...

Akif,
I think the quality of the photo is pretty good. You got good details and good colors. I like it that the ground suits the color of the bird perfectly.
I have no knowledge of birds what so ever, but could it be that this is family of the quail?
TFS,
Niek

  • Great 
  • efsus Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 415 W: 11 N: 843] (3947)
  • [2009-08-03 12:30]

Merhaba Akif!
Böyle şaşırtıcı ve heyecan verici anlar herzaman başa gelmiyor. Hele de yaban hayatına gönül vermiş insanların böyle bir durum karşısında ne kadar heyecanlandığını ve o anı ne kadar uzun yaşamak istediğini çok iyi biliyorum. Ama bu kuşun ne kadar şanslı olduğunu da söylemeliyim. Yurdum insanının birçoğunun böyle bir durum karşısında takınacağı tavırı tahmin edersin. Neyse ki sizle karşılaşmış, sağsalim yuvasına dönmüşler. Herşeye rağmen fotoğraf gayet güzel olmuş, tebrikler. Selamlar.

Hüseyin

  • Great 
  • cirano Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 997 W: 0 N: 944] (13609)
  • [2009-08-03 14:25]

Akif merhaba,
Hikayesi ile birlikte oldukça hoş ve kaliteli bir çekim olmuş.Arbadan inip de mi çekseydin 100 m uzaktan bile olsa seni gördüğü an kaçardı bence.Defalarca yaşadım zira bu durumu,arabaların zarar vermediğini tecrübe etmiş olmalarıyla alakalı olsa gerek,araba gördüklerinde kaçmazlar.Ben de bu şekilde çok değişik canlılar çektim.
Eline emeğine sağlık dostum,çok güzel olmuş.

Akif Hocam,
Hem hikayesi hem de fotoğrafın kendisi çok harika. Çok şanslı bir keklik olduğuna bende inanıyorum. Bir avcı yerine sizin gibi değerli bir doğa dostu ile karılaşmış.
Sağlıcakla kalın.

Akif merhaba,
Çok hoş bir duruşta yakalamışsın kekliği. Kop dağlarında yavrularıya otlara kaçarlarken 1-2 kare çekmiştim. Keklikleri izlemek çok zevkli. Aile bağları ayrıca sikkat çekici.
Eline sağlık.
Bayram

Calibration Check
0123456789ABCDEF