<< Previous Next >>

Chelonia mydas


Chelonia mydas
Photo Information
Copyright: Suleyman CEYLAN (Xanthina) Silver Note Writer [C: 2 W: 0 N: 32] (86)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-06-16
Categories: Reptiles
Camera: Fuji Finepix S5800
Exposure: f/3.5, 1/45 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2011-01-03 14:49
Viewed: 3723
Points: 8
[Note Guidelines] Photographer's Note
Chelonia mydas (LINNAEUS, 1758)

Bu fotoğraf Haziran 2009’da, Akyatan Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası/Adana’da WWF’in maddi kaynak sağladığı, bilimsel danışmanlığını Adnan Menderes Üniversitesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Türkozan’ın yaptığı ve alanda ADÜ öğrencileri ile gönüllülerin çalıştığı Deniz Kaplumbağası ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması projesi sırasında çekildi.

Projenin kapsamlı anlatımına http://wwf.org.tr/pdf/AKYATAN-2009.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

FİZİKSEL KARAKTERLER
Bu hayvanların adının yeşil kaplumbağa olmasına rağmen aslında renkleri sırt tarafı gri kahverengi, bu zemin üzerinde sarımsı veya kahverengimsi lekelidir; alt kabuk açık sarı veya beyazımsıdır. İsimleri, vücutlarında bulunan yağların yeşil renkli olmasından kaynaklanır. Chelonia mydas en büyük kaplumbağalardan biri olup, boyları 71 cm ile 153 cm arasında değişir. Ağırlıkları 205 kilograma kadar ulaşabilir.
Deniz kaplumbağaları sudaki yaşama mükemmel uyum sağlamışlardır. Hayvanı suda yönlendiren bacakların yassılaşarak, kürek hareketi sağlayan parmakların da deri ile bağlanarak yüzgeç şeklini aldığını, buna karşın işe yaramaz durumdaki tırnakların ya tamamen köreldiğini, ya da kalıntı halinde bulunduğunu görürüz.

BİYOLOJİK-EKOLOJİK ÖZELLİKLER
Yeşil deniz kaplumbağaları tüm dünyada tropikal sularda yaşarlar. Yalnızca yuva yaparlarken sudan çıkarlar. Erkek kaplumbağalar yalnızca, doğdukları zaman suda değillerdir. Chelonia mydas agassizii bazen fok ve albatroslarla birlikte güneşlenirken görülür. Çiftleşecekleri zaman birkaç yüz metre ile bin mil arasındaki mesafeyi okyanusta aşarak yumurtlayacakları yere göç ederler. Dişi yeşil kaplumbağalar, onların anneleri veya büyükanneleri olarak, yuva yapmak için aynı sahili kullanırlar. Bir dişi gece çıktığı kumsala açtığı yuvaya 200 kadar yumurta bırakabilir. Yuvaların derinlikleri ortalama 60 cm’dir.
Ortalama 2 ay sonra gece yuvadan çıkan yavrular denize giderler. Ancak kumsal civarındaki lambaların ışıkları yavruların denize vuran ay ışığı sayesinde yönlerini bulmalarını engelleyerek karaya yönelmelerine sebep olabilir. Böylece denize ulaşamayan yavruların güçleri tükenip ölmektedirler.
Yeşil kaplumbağalar genellikle herbivor (otçul hayvan) durlar. Zamanlarının büyük bir bölümünü denizdeki algleri ve sığ sulardaki çimenleri yiyerek geçirirler. Genç olan kaplumbağalar ise bitkileri ve diğer organizmaları örneğin; deniz anası, yengeç, sünger, salyangoz, ve solucan yiyerek beslenirler. Yetişkinler ise sıkı herbivordurlar.

YAYILIŞI
Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu.Yeşil deniz kaplumbağaları (Chelonia mydas) İngiltere’den Güney Afrikaya ve Pasifik’te Batı Afrika’dan Amerika’ya uzanan sıcak, tuzlu, tropikal sularda yaşarlar. Zaman zaman da yaz ayları boyunca nehirlere girerler.
***Bu tür Uluslar arası Akdeniz Eylem Planı gereğince koruma altına alınmıştır.

KAYNAKLAR
Türkiye Amfibi ve Sürüngenleri – İbrahim BARAN
http://www.bio.davidson.edu/Biology/herpcons/Herps_of_NC/turtles/chemyd.html
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/arsiv.htm
http://reptile-database.reptarium.cz

The Green Sea Turtle (Chelonia mydas) is a large sea turtle, the only member of the genus Chelonia (Brongniart, 1800). This turtle grows to 1-1.5 m in length, and can weigh 200 kg, making it the largest of the hard-shelled turtles. Its distribution extends throughout tropical, subtropical and some warmer temperate waters. Females lay their eggs on traditional nesting beaches, and the turtles often bask in the sand to warm their ectothermic bodies, but otherwise this species is entirely marine.
The green sea turtle was so named because of the green color of its body fat. The adult turtle's algae diet is responsible for the color in its tissues.
Several populations of this species exist, and all are in a vulnerable state. The Hawaii and Southern California green sea turtles are designated threatened, and the Florida and Mexico populations are endangered. They have long been used as a meat source by many different peoples, reducing their numbers. This species is used in turtle soup. They are also caught for their shells, leathery skin, and fat.
Other threats to the species' survival include habitat destruction on their beaches, being caught as by-catch by fishermen, egg poaching, trash pollution in the oceans, collisions with watercraft, and artificial lighting on nesting beaches, which confuses the hatchlings and lures them toward roads instead of toward the sea where they should go. A disease called fibropapillomatosis is also a problem in some green sea turtle populations.

Resources:
http://en.wikipedia.org

omereser, boreocypriensis, ayasinguler, rousettus has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To rousettus: ..Xanthina 1 01-15 06:19
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

  • Great 
  • tuslaw Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2754 W: 282 N: 4931] (19883)
  • [2011-01-03 16:46]

Hello Suleyman,
What an inte5esting photo you have posted today. I have only ever seen one of these magnificent turtles, and that was while vacationing in Hawaii a few years ago. They are so massive compared to the turtles we have here in Ohio.
Love the wonderful detail and beautiful natural colors you managed to capture. I would really like to see one up close on a beach like this. Great work!!
Ron

Merhaba Süleyman,
Doğa koruma denince ilk akla gelen türlerden biri olan bu "çorba kaplumbağasını" herhalde yumurtlama anında görüntüledin. Böyle güzel bir hayvanın geçmişte çorba yapılıp üzerine limon sıkıldığını düşünmek üzücü:(
Eline sağlık,
Ömer.

Çok güzel kare Süleyman. Ellerine sağlık. Selamlarımla.

Bayram

Merhaba Süleyman
Oğuz'un ekibinde olduğuna sevindim. biyolojinin en güzel taraflarından birisi olan arazi çalışmalarından harika bir kare. başarılı bir gece çekimi. tebrik ediyorum. ellerine sağlık. Oğuz hocana selamlarımı iletirsen sevinirim.
iyi geceler, selamlar.

Calibration Check
0123456789ABCDEF