<< Previous Next >>

giant barnacles


giant barnacles
Photo Information
Copyright: Mehmet Atatur (matatur) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1054 W: 245 N: 1626] (5312)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2008
Categories: Crustacia
Camera: Kodak DX4530
Details: Tripod: Yes
Photo Version: Original Version
Theme(s): A study in Conchology (seashells) 1 [view contributor(s)]
Date Submitted: 2008-01-19 15:11
Viewed: 6190
Points: 36
[Note Guidelines] Photographer's Note
Sorry I'm a little late in uploading my note on this specimen. These are the calcareous "houses" of a Cirripedia colony, which belong to the crustaceans under the phylum Arthropoda. In English these interesting members of the "joint-footed invertebrates" are summarily known as "barnacles". In early larval stage, they are free swimmers, but quite early in their development, they become attached (via their antennae!) to a hard substratum and prison themselves within these hard shells which they secrete from special glands and from then on lead a sessile life, filtering plankton and detritic nutrients from the sea with their cirrus-like legs (hence their name, Cirripedia). As a substratum they sometimes choose the hard shell of a marine turtle, or the tough hide of a whale or the underwater parts of a ship, so while sessile organisms,could accomplish a distribution Worldwide.
The present specimen was obtained from a shell-dealer and photographed under the diffused light of two photospots, one two meters to the right and the other three meters to the left. Again, a dark BG was chosen.

Bu örnekle ilgili notlarımı yüklemekte geciktiğim için özür dilerim. Bunlar Arthropoda şubesi altında krustaselere dahil olan bir sirriped (kılsı-ayaklılar) kolonisinin kalkerden yapılmış "evleri". Bu eklembacaklı omurgasızlar ülkemizde Türkçe adlarıyla pek bilinmiyorlar, bilimsel kitaplarda bile bunlardan "midyeler" şeklinde bahsedenler hala çıkıyor! Bunlar, erken larva evrelerinde serbestçe yüzerler ama gelişmelerinin hayli erken bir döneminde kendilerini sert bir zemine (antenlerinden!) tespit eder ve özel salgıbezlerinden salgıladıkları bu kavkılar içine kendilerini hapsederek bundan böyle sabit bir yaşam sürerler, kılsı bacaklarıyla deniz suyundan süzdükleri plankton ve detritik maddelerle beslenirler. Bazen sert bir zemin olarak bir deniz kaplumbağasının sert kabuğunu, bir balinanın köselemsi derisini ya da bir geminin su altında kalan herhangi bir kısmını seçerler ve hareketsiz organizmalar olmalarına rağmen tüm Dünyaya yayılmayı da becerirler. Kavkı piyasasından temin edilen bu örneğin makrofotosu biri sağda 2 m mesafede, diğeri solda 3 m mesafede iki dağıtıcılı fotospotun ışığı altında, yine koyu geriplan tercih edilerek çekildi.

haraprasan, degani, Luis52, ramthakur, SelenE, rousettus, Argus, fiyo, izler has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To rousettus: on giant...matatur 1 01-21 09:01
To izler: on giant...matatur 1 01-20 07:43
To spalaxtr: on giant...matatur 1 01-20 07:38
To fragman: On giant...matatur 1 01-20 07:36
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hello Mehmet,
Beautiful details in darkened bg. Good job and well framed.
Regards,
Jusni

very nice presentation, please tell us more about it. greetings Ori

Hocam merhabalar,
Çok ilginç bir türün nefis bir fotoğrafı. Ancak ben de hemen Orgi gibi tür hakkındaki bilgilere bakayım dedim, bu sefer boş geçmişsiniz. Sanırım yoğum bir anda yüklediniz. Tür hakkında bilgi verirseniz iyi olur sanırım. Ben de merak ettim,
Selamlar,
Mustafa

Hocam Selamlar, ben sanki bu sirripedi bir yerden anımsıyor gibiyim. Elinize sağlık. Sanırım acele ile yüklemişsiniz. Bilgi göremedik. Saygılar, Bayram

 • Great 
 • izler Gold Star Critiquer [C: 1387 W: 3 N: 9] (44)
 • [2008-01-20 6:33]
 • [+]

merhaba mehmet bey
bu sitede pek cok kategori oldukca fazla sayida fotograf icerirken bazilari oldukca az idi. Molluscs kategorisinde heleki ulkemizden neredeyse yok denecek kadar az fotograf var iken sayenizde bir bosluk dolmus oldu
guzel ve ilginc bir ture emek vererek hazirlanmis bir tanitim fotografi daha
elinize saglik
selamlar
izler

Hi Mehmet,
A beautiful capture of this barnacle. I have seen some what similar like these at the sea beach. At that time I didn't have any camera with me. But I will definitely try to capture these next time I go to a sea beach. Excellent composition and details. Thanks a lot for sharing.

Hi Mehmet,
I like very much this picture, it is a curious composition wery well done and with nice colours
ciao
franco

 • Great 
 • Luis52 Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1175 W: 8 N: 4240] (15809)
 • [2008-01-20 20:04]

Hola Mehmet.
Well here is another great photo, full of wonderful colors and excellent light.
Sr. Mehmet You know what? You are an Artist.
Luis52.

My first impression: It's a flower!
Another amazingly beautiful and different shell, Mehmet.
You are the master of the genre, my friend.
Keep it up and keep giving us joy!
Ram

 • Great 
 • SelenE Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2249 W: 65 N: 4205] (13972)
 • [2008-01-21 2:02]

Merhaba Mehmet Bey,
Koyu fonu, detaylari ve kompozisyonu ile guzel bir fotograf. Elinize saglik
Iyi haftalar

hocam merhaba,
ilk başta da demiştim, harika çekimleriniz TN'ye renk katacak diye. grüyorum izleyici kitleniz gün geçtikçe artıyor. bizler de bilgilerimizi tazeliyoruz ve dah çok arttırıyoruz sayenizde.
yine çok güzel bir çekim. koyu geriplandan netliğe, detaylara ve bilgi notuna kadar herşey çok çok güzel. elinize sağlık. selam ve saygılarımla.
Ahmet

 • Great 
 • Argus Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5038 W: 260 N: 15594] (50626)
 • [2008-01-21 9:08]

Merhaba Mehmet bey,
This is a fine posting not just because the actual image of these Giant Barnacles is of fine technical quality but because of your informatíve note, both about the species and the technical photographical details.
I thank you for sharing these,
Best wishes,
Ivan

Merhaba Mehmet I think you did a fine job of capturing good detail with a good balance of light and shade. Good contrast and the DOF is works well. Thankyou for sharing your amazing portfolio Selam Necip

 • Great 
 • cako Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 485 W: 0 N: 772] (3395)
 • [2008-01-22 2:38]

Merhaba Mehmet bey oldukşa güzel bir kare olmuş bilgilerde çok iyi bende önerinize uyarak yeni karemde kısa bilgi ekledim ellerinize sağlık.

 • Great 
 • fiyo Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1053 W: 5 N: 3475] (15161)
 • [2008-01-22 2:49]

Her zamanki titizliğinizle çok güzel bir kompozisyon Mehmet bey, tebrikler.

Mehmet hocam.geçmişteki ideallerimi hatırlattınız bu türle...Crustacea larla ilgilenmek istiyordum ama kuşların içine daldım ister istemez...
oldukça yararlı bilgilerinizle fotoğrafınıza içindeki detaya değer katmışsınız
ellerinize sağlık
Saygılarımla

 • Great 
 • dkaved Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 259 W: 17 N: 431] (2114)
 • [2008-01-22 11:49]

Hi Mehmet,
I took a bit of a look at your gallery and it is very interesting.Well done in thinking of such an original idea.I enjoyed reading your note and learnt something new....TFS.
Regards, David

Merhaba Mehmet,
spettacolare struttura che fa impallidire qualsiasi architetto, eccellenti POV e composizione, molto buona la definizione, ottimo BG scuro che contrasta molto bene con il primo piano.
TFS.
Maurizio

Calibration Check
0123456789ABCDEF