<< Previous Next >>

A Pelican's foot for Ahmet


A Pelican's foot for Ahmet
Photo Information
Copyright: Mehmet Atatur (matatur) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1054 W: 245 N: 1626] (5312)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2008
Categories: Molluscs
Camera: Nikon Coolpix 8800
Details: Tripod: Yes
Photo Version: Original Version
Theme(s): A study in Conchology (seashells) 1 [view contributor(s)]
Date Submitted: 2008-02-29 7:50
Viewed: 6170
Favorites: 2 [view]
Points: 78
[Note Guidelines] Photographer's Note
This, my dear friends, is one of my favourite gastropod shells from the Mediterranean-Aegean area, a Pelican's Foot shell (Aporrhais pespelecani) of almost 3.5 centimeters, yes, these are quite small but for me also very beautiful creatures. I would like to dedicate this macro shot to my former student, latter friend and colleague, Dr. Ahmet Karataş, aka rousettus, who introduced me to the wonderful world of "Treknature" a few months ago.

These sandy colored gastropods prefer the sublittoral sandy-muddy sea bottoms between ten to two hundred meters and live partly submerged to the substratum, uniquely feeding by producing long mucus strings and from time to time drawing these strings back to their mouths, together with the adhered small living and detritic material. The single foot is quite narrow and small, so the mollusc's forward motion is not continuous but interrupted, the foot raises the whole shell a little and at the same time pushes a little forward, thus the unbalanced shell "falls" forward, the foot again raises the shell, etc. This also is a method of locomotion unique to the Pelican's Foot snail. As you can observe, the shell has a distinct pointed apex and knobby ornaments on its whorls. The outer lip of the shell is enlarged into a plate and dominates the narrow aperture (will try to demonstrate it in another post), and usually is expanded into four long rays with fine points. The function of this expanded structure is to prevent the shell and the animal from uncontrollably sinking into the soft substratum.
This shell was recovered by a beam trawl from a muddy bottom 20 meters deep between Yeni Foça and Eski Foça, in the vicinity of Çandarlı Strait at the entrance of the Outer Bay of İzmir. The photo was taken under the unilateral light of a diffused photospot and a contra-placed crinkled aluminum folio passive diffuser-reflector over a dark background.

Bu, değerli dostlarım, benim Akdeniz-Ege bölgesinden en çok sevdiğim karındanbacaklı kavkılarından birisi, neredeyse 3.5 cm boyunda bir Pelikan Ayağı kavkısı (Aporrhais pespelecani), evet bunlar oldukça küçük ama bence çok da güzel yaratıklar. Bu makro çekimi, beni birkaç ay önce harika "Treknature" dünyası ile tanıştıran, eski talebem ve şimdiki değerli dostum ve meslekdaşım Dr. Ahmet Karataş'a, nam-ı diğer rousettus'a ithaf etmek istiyorum.

Bu kum renkli karındanbacaklılar denizlerin sublittoral bölgelerinde on ila ikiyüz m derinliklerdeki kumlu-çamurlu zeminleri tercih ederler ve substrata kısmen gömülü olarak yaşarlar. Özgün beslenmeleri uzun mukus iplikleri oluşturmak ve bunları zaman zaman ağızlarına geri çekerek üstlerine yapışmış küçük canlıları ve detritik malzemeleri tüketmek şeklindedir. Daralarak küçülmüş olan tek ayakları devamlı değil, kesintili bir ilerleme tarzına izin verir; ayak tüm kavkıyı biraz yükseltirken aynı anda öne doğru da biraz iter, dengesi bozulan kavkı öne doğru düşer, ayak tekrar kavkıyı yükseltir, v.s. Bu tamamen Pelikan Ayağı salyangozuna özgü bir ilerleme tarzıdır. Görebileceğiniz gibi, kavkının hayli belirgin, sivri uçlu bir apeksi ve sarmalları üstünde düğümsü süslemeleri var. Kavkının dış dudağı bir plaka şeklinde büyüyerek, daralmış olan apertüre baskın bir hâle gelmiş (bir başka yüklemede bunu göstermeye çalışacağım), ve genellikle sivri uçlarla son bulan dört uzun ışın hâlinde genişlemeye devam etmiştir. Bu genişlemiş yapının işlevi, kavkı ve organizmanın kontrolsüz bir şekilde yumuşak substrata gömülmesini önlemektir.

Bu kavkı İzmir Dış Körfezi girişindeki Çandarlı Boğazı yakınlarında, Yeni ve Eski Foça'lar arasında 20 m derinliğindeki çamurlu zeminden bim trol aracılığıyla temin edildi. Çekim, difüzerli bir fotospotun tek yönlü ışığı altında, kontra yerleştirilmiş buruşturulmuş bir aluminyum folyodan oluşan bir pasif difüzer-yansıtıcının da yardımıyla, koyu zemin üzerinde gerçekleştirildi.

rousettus, boreocypriensis, Luis52, degani, Ishi, kebapci, zulfu, nkasot, ramthakur, uleko, mariki, bahadir, soccer, lgfoto, Alex99, haraprasan, jusninasirun, izler, horia, mjaniceanne, maurydv has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To Alex99: on pelican..matatur 1 03-03 00:53
To Mana: on Pelican's...matatur 1 03-02 04:24
To boreocypriensis: on Aporr..matatur 2 03-01 03:10
To aysem54: on pelican..matatur 1 02-29 14:28
To joey: on pelican..matatur 1 02-29 08:42
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Sayın hocam, böylesine güzel bir mollusk kavkıları ve fotoğraflarının koleksiyonundan ikinci kez hediye almak beni fazlasıyla mutlu etti. Nezaketiniz ve ithafınız için çok çok teşekkür ederim.
Çekim fazla yorum gerektirmiyor, nefis bir makro olmuş. koyu geriplan ve harika keskin detaylar nefis. kompozisyon da çok güzel. Her zamanki gibi özenle hazırladığınız notunuzu okumak için sabırla bekliyorum. iyi akşamlar diler, saygı ve selamlarımı sunarım.
Ahmet

 • Great 
 • fiyo Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1053 W: 5 N: 3475] (15161)
 • [2008-02-29 8:18]

Merhaba Mehmet bey, nefis renkleri ve detayları ile çok muhteşem duruyor. Ellerinize sağlık,selamlar.

 • Great 
 • lousat Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6257 W: 89 N: 15397] (64461)
 • [2008-02-29 9:26]

Hi Mehmet,wonderfull way to show whit the black backgorund,excellent shaprness and colours,thanks for the note too,best regards,Luciano

Bonjour,
Belle photo studio avec un excellent fond.
Bonne journée.
clnaef

Ahhh hocam pelikan ayağının bu yönü pek de nefis çıkmış. Detaylar müthiş. Siyah BG her zmanki gibi mmevzuyu ön plana çıkarmış. Ellerinize sağlık. Merak ediyom bu kabuk bizim kütük üstünde nasıl olur acaba:) eminim kütük ön plana çıkar... tekrar bu nefis görüntü için teşşekürler. Elinize sağlık. Sağlıcakla...
Bayram

 • Great 
 • Argus Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5042 W: 260 N: 15594] (50624)
 • [2008-02-29 10:01]

Hello Mehmet,
Nice macro Pelican Foot Shell that is well named. You captured this little beauty with fine sharpness and detail to show us its characteristics from the best POV. Interesting note to tell us about the shape and structure and how it is related to its behaviour.
Very nice dedication to Ahmet, a valuable contributor to TN.

Thanks for sharing this one, my friend and ahve a good weekend,
Ivan

 • Great 
 • Luis52 Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1175 W: 8 N: 4240] (15809)
 • [2008-02-29 10:16]

Hi My Friend.
I have been always facinated by Your excellent colection of shells. You shoud be very poud of it. Your notes are very interesting and they always let me a lot to learn new.
Congratulations Professor.
Luis52.

 • Great 
 • nglen Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2883 W: 30 N: 9683] (36145)
 • [2008-02-29 11:03]

Hi mehmet. Firstly a nice dedication to a fine man. You have captured such a fine close up with good detail and natural colours against the black BG. well done TFS. interesting notes too.
Nick..

Hi Mehmet, splendid gastropod with perfect focus and excellent sharpness, wonderful details, very well done, have a good week end, ciao Silvio

 • Great 
 • degani Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 130 W: 0 N: 322] (2607)
 • [2008-02-29 11:31]

Hi Mehmet,
this is a very nice shell very well shot, really a beautiful picture of a "Pelican's foot", I learned a new interesting thing, thank Mehmet
kind regards
franco

striking shell!!! TFS Ori

 • Great 
 • Ishi Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 298 W: 21 N: 1943] (13387)
 • [2008-02-29 13:25]

Hi Mehmet,

Excellent detail and perfect lighting of this one. Out standing!

All the best,

ishi

Hi again,

This one is very very big and inspiring sayın hocam. Added to my favs.

All the best

Ümit KEBAPÇI

ilginç bir çalışma daha sunmuşsunuz,ama netliğiyle ve yine özerkliğiyle diğerlerine göre daha da hoş görünüyor...
keyifle seyrediyorum,türkçe notunuzu ben de bekliyorum Mehmet hocam...
ellerinize sağlık
saygılarımla

 • Great 
 • lizzie Gold Star Critiquer [C: 207 W: 0 N: 605] (2855)
 • [2008-02-29 15:46]

Hi Mehmet,
Perfectly set up on a dark black background, this shell looks amazing!
Beautiful side lightning giving great details.
Lise

Merhaba Mehmet hocam, nefis renkleri ve detaylarıçok güzel bir kare oluşturmuşsun görünüşü muhteşem duruyor. Ellerinize sağlık,selamlar.
mehmet

 • Great 
 • Mana Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1772 W: 36 N: 5597] (18598)
 • [2008-03-01 0:43]
 • [+]

Hi Mehmet,
Wonderful shot of this shell with immaculate sharpness, colours and shape. You have got a distinct style of your own and your images are just majestic. It has been such an educative gallery too. Ahmet would be so happy to have such a beautiful image as dedication. Excellent composition. Kudos.
TFS.
Sumon

 • Great 
 • joey Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1739 W: 224 N: 6872] (24909)
 • [2008-03-01 3:24]
 • [+]

Wow! What a beautiful shell!
I wonder why it evolved to be such a shape?
Stunning colours that are enhanced by the trademark black BG of yours.
Great clarity that conserves a huge load of detail.
Very good composition.
Brilliant work Mehmet.
Ahmet obviously loves this :-)
Thanks,
Joe

 • Great 
 • zulfu Gold Star Critiquer [C: 685 W: 0 N: 2] (43)
 • [2008-03-01 3:40]

Mehmet Hocam nefis bir pelikan ayağı kabuğu olmuş. Elinize sağlık.
Mehmet

Mehmet Hocam elinize sağlık. mükemmel olmuş. Nazım

An extraordinarily attractive shell, Mehmet. You have shot it with great dexterity. The details and colours are perfect and the pitch dark BG makes it stand out like a precious jewel. No wonder it is your favourite.
Thanks and best regards,
Ram

 • Great 
 • uleko Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3423 W: 173 N: 3309] (10940)
 • [2008-03-01 6:17]

Hello Mehmet,
What a superb macro of this beautiful small shell that I've never seen before. Excellent sharp details and beautiful colours. Very interesting note too about the function of the shell structure! Quite amazing!
TFS and best wishes, Ulla

enfes bir makro fotograf ve hikayesi cok ilginç. bol isikli günler mehmet bey.

Hi Mehmet
You have a pretty collection of these so special animals
Salut
Ferran

Hello Mehmet,

Excellent capture of this wonderful shell. Excellent sharpness, great ligthing.
Well done,
Cheers,
Mariki

Mehmet Hocam elinize sağlık. çok güzel olmuş.
Bahadır

Mehmet,

The subjsect is well composed and the background allows the detail to be shown more prominently.

TFS,
Sheriff

Very good technical quality of the shot and well presented macro to black BG, TFS.

 • Great 
 • SelenE Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2249 W: 65 N: 4205] (13972)
 • [2008-03-02 5:16]

Merhaba Mehmet Bey,
Yine cok guzel formlu bir kavki. Paylasiminiz icin tesekkurler
Selamlar

Hi Mehmet.
I am very grateful to you for your visit and kind words. You have given me a chance to see your amazing and unusual for TN by subject gallery. It is wonderful and return me in my childhood when we spent ma lot of time on the seashore.

Superb image of the fine shell with brilliant reproduction of colour pattern, texture and other attractive details and features. Bravo and kind regards.
Alexei.

Hi Mehmet,
A beautiful looking shell this pelican foot is. A very good capture. Excellent sharp details and a very good composition. A nice and beautiful dedication for Ahmet. Thanks a lot for sharing.

 • Great 
 • jmp Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1659 W: 95 N: 2273] (8415)
 • [2008-03-02 11:45]

Hi Mehmet,
Wonderful shell and outstanding photo.
TFS, José M.

Salam Mehmet. I'm sure Ahmet will be thrilled with this dedication from his respected mentor. Nice shape of this shell in excellent sharpness and details. Thanks for sharing equipped with informative notes. Wasallam. Jusni

 • Great 
 • izler Gold Star Critiquer [C: 1387 W: 3 N: 9] (44)
 • [2008-03-06 11:08]

merhaba mehmet bey
ozen verilerek hazirlanmis bir calisma daha ve de guzel bir hediye Ahmet dostumuz icin
isik, arka fon, renkler, netlik ve detaylar nefis
eline saglik
selamlar
izler

 • Great 
 • horia Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2158 W: 224 N: 4749] (16656)
 • [2008-03-07 8:28]

Hello Mahmet

I can see why you find this little gastropod so much...it's indeed very skillfully constructed.
The details here are remarkable, especially considering the size, and the DOF is spot-on, keeping all the edges of this shell is spot-on focus.
The side lighting is excellent and creates a very good 3D image for this.
Very nicely done!

Bravo and TFS
Horia

What a wonderful gallery!!!
Gorgeous subject matter - great artistic approach. Well done!!

Your whole gallery is inspiring, but I think this is my favorite. The detail and the structure of shell is amazing and the evolution behind the locomotion is even more amazing. Thanks for sharing your work!
Janice

Merhaba Mehmet,
una meravigliosa conchiglia ripresa con un eccellente POV e una splendida composizione che danno una sensazione di leggerezza e di armonia, straordinaria la definizione, perfetta la gestione delle tonalità dei colori con unottimo contrasto.
TFS.
Maurizio

 • Great 
 • foozi Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2791 W: 0 N: 6696] (25839)
 • [2009-05-10 6:13]

Merhaba Prof. Mehmet,
real beauty .How I like looking at the fines lines on the surface.
Excellent sharpness and very lovely positioning on the canvas to express a strong presentation.

Regards,
Foozi

Calibration Check
0123456789ABCDEF