<< Previous Next >>

Corydalis - Kaz Gagasi


Corydalis - Kaz Gagasi
Photo Information
Copyright: Fevzi YAPICI (fyapici) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 800 W: 121 N: 1985] (7499)
Genre: Plants
Medium: Color
Date Taken: 2008-03-16
Categories: Flowers
Camera: Sony Alfa dSLR A100, Minolta AF Macro 50 mm 1:1 f/2.8 (32), Sony UV Filter
Exposure: f/20.0, 1/80 seconds
Details: Tripod: Yes
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-03-21 1:36
Viewed: 4339
Points: 8
[Note Guidelines] Photographer's Note
This plant grows in whole Anatolia. Some scientisites have accepted it into Papaveraceae Family, but some others have sepereted from Papaveraceae and added into Fumariaceae. Actually they are related to Fumaria specieses and their flower are more similar than Papaver specieses. As you remember Papaver's flowers and levaes don't look like Fumarias. (Compare Papaver rhoeas and Fumaria officinalis).

This beautiful colored plant blossoms early spring 80 - 2000 meters high in wildy semi-shadow areas. Such that when Corydalis has blossomed there is none an alive plant around it. When I took this photo, I was late and its flower gets fruit.

I think this is a Corydalis oppositifolia and endemic to Turkey, especially North - West Anatolia. But I'm not an expert in Botany, perhaps I'm wrong.

The leaves which located bottom of plant look like palmat. The leaves between flowers look like a Salix leaf, as you see here.

During taking this photo there was a terrible wind. Imagine, I'm focusing and pressing shutter, after look at the display of camera, there isn't any plant! The wind has blow and took the flower away :)

Greetings
-------------------------------------------------
Kaz gagaları neredeyse bütün Anadolu'da yetişir. Bazı bilim adamları bunları Gelincikgiller familyasında zikrederse de bazıları Gelincikgillerden ayırıp Şahtereotugiller familyası içinde sayar. Esasen, gelincikle şahtere otunu kıyaslarsak çiçekleri ve yaprakları birbirine hiç benzemez.

Bu güzel renkli bitki 80-2000 rakımlar arası ormanlık yarı gölge alanlarda yetişir. Erken baharda çiçek açar. Öyle ki kaz gagaları çiçek açtığında çevrelerinde tek bir canlı bitki yok gibidir. Bu fotoğrafı çektiğimde, biraz geç kalmıştım ve çiçekler meyveye dönüşmüştü.

Bunun bir Corydalis oppositifolia olduğunu düşünüyorum. C. oppositifolia Türkiye için endemiktir ve Kuzeybatı Anadoluda yetişir. Fakat botinikte uzman olmadığımdan yanılıyor da olabilirim.

Bitkinin alt yaprakları parmak gibi parçalı, çiçkler arasındaki üst yaprakları ise söğüt yaprağı gibidir. Belki de bu yüzden zıt yapraklı demişler.

Fotoğrafı çekerken felaket bir rüzgar vardı. Ayarlarımı yapıp deklanşöre basıyorum ama ne göreyim, ekranda bitki yok, rüzgar almış gitmiş çiçeğimi :)

Selamlar

ellis49, nkasot, matatur has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hi Fevzi,
a new fine picture of a beautiful flower.
the light and colours are really nice.
Fine details and shallow DOF helps the plant to standout well.
Well done.

Fevzi Bey çok güzel ve nefis bir Kaz Gagası çekimi. Elinize sağlık.
Selamlar,
Nazım

Zor şartlar altında başarı ile çekilmiş cazip bir grup Fevzi Bey, elinize sağlık.
Mehmet

  • Great 
  • cako Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 485 W: 0 N: 772] (3395)
  • [2008-03-23 13:42]

Merhaba Fevzi bey renkleri ve güzelliği ile çok keyifli olmuş ellerinize sağlık.

Calibration Check
0123456789ABCDEF