<< Previous Next >>

'Love torrent'-XV


'Love torrent'-XV
Photo Information
Copyright: Bayram Gocmen (boreocypriensis) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6774 W: 207 N: 2989] (9571)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-07-25
Categories: Insects
Camera: Nikon D-5000, Sigma 50-500mm f/4-6.3 EX DG APO HSM, @ ISO 400
Exposure: f/6.0, 1/1250 seconds
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2010-10-18 11:38
Viewed: 4958
Favorites: 2 [view]
Points: 72
[Note Guidelines] Photographer's Note
Chazara briseis (Cadı) [Eng. ‘Hermit’]

Cadı 55-65 mm kanat genişliği ile büyükçe bir kelebektir. Erkeğin üstarafının zemin rengi koyu kahve olup, önkanadında iki belirsiz gözbeneğine sahip bir krem renkli postdiskal band taşır. Alttarafın zemin rengi ise açık gridir. Ön kanadında ise portakal rengi gölgeli ve iki gözbeneği bulunan genişçe bir postdiskal band bulunur. Ayrica hücresel alanda siyah bir leke bulunur. Arka kanatta iki adet dalgalı gri-kahve bant vardır: postdiskal olanı sürekli iken, diskal band kesintilidir. Dişi erkekten daha büyükçedir ve gerek üst gerekse alttarafta daha büyük, belirgin gözbeneklidir. Arka kanadın alt tarafındaki diskal bant süreklidir. Bazı dişilerde, krem renk portakal kahve ile ve gri-kahve ise gri ile yer değiştirir. Bu form pirata olarak bilinir.

Cadı güney Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Türkiye ile Kıbrıs adası dahil batı Asya’dan Çin’e kadar dağılış gösterir. Ergin kelebekler Mayıs başında ortaya çıkar ve Kasım ayına kadar tek nesil halinde uçarlar. Tırtıl şeklinde kışı geçirirler. Poaceae ailesine dahil çeşitli bitkiler üzerine yumurtlarlar. Güzün mevsim yağmurlarının görülmesinden önce, kuru çayır üzerinde yumurtladıkları kaydedilmiştir.

Kıbrıs adası ve Türkiye’nin her tarafında bulunan Cadı, Mayıs’ta düşük irtifalarda çok yaygın, 500 m üzerindeki yüksekliklerde ise daha az yaygın olacak şekilde bulunur. Yazın ise sayısal açıdan ters bir durum sözkonusudur. Düşük irtfalarda tutarlı bir düşüş, dağlarda ise aynı oranda bir artış görlür. Sahil kesimi, makilik, açık herdem yeşil yumuşak yapraklı çalılıklar, frigana (oldukça düşük boylu çalılık ve otluklar), vadiler ve ormanlık alanlarda deniz seviyesinden 2000 m irtifalara (kuzey Afrika’da 2500m) kadar kaydedilmiştir. Kanatları kapalı durumda gölgede dinlenir. Esas olarak Ptilostemon ve Onopordum türleri gibi Compositae ailesine dahil bitkilerin çiçekleri üzerinde beslenir.

*****************************

The Hermit is a large butterfly with a wingspan of 55-65 mm. The upperside ground colour of the male is dark brown, with a cream-coloured postdiscal band with two indistinct ocelli on the forewing. The underside ground colour is light grey. On the forewing there is a wide, cream-coloured postdiscal band with orange shading and two ocelli. There is also a black mark in the cell. On the hindwing there are two wavy grey-brown bands; the discal one is disjointed while the postdiscal one is continuous. The female is usually larger than the male and has larger, more conspicuous, ocelli both on the upper and underside. Usually the discal band on the underside of the hindwing is continuous. In some female specimens, the cream colour is replaced by orange-brown and the grey with greybrown. This form, known as pirata.

The Hermit is a species of southern Europe, northwest Africa and western Asia, including Turkey and Cyprus island, to China. The adult butterflies emerge in May and are on the wing until November in a single brood. Overwinters as a larva. Oviposits on various plants of the Poaceae family. Recorded as ovipositing on dry grass in autumn, before the arrival of seasonal rain.

The Hermit is very common butterfly, found throughout Cyprus island and Turkey. In May it is very common in lowland areas, but less common in areas above 500 m. In the summer the numbers in the lowland areas steadily decrease while in the mountains there is a corresponding increase. Recorded in coastal areas, phrygana, garigue, maquis, valleys and forests, from sea level to 2000 m. (2500 m in N Africa). Rests in shade, with wings closed. Feeds mainly on flowers of plants of the Compositae family such as Ptilostemon and Onopordum species.


Kaynaklar/ References:

1. Makris, C. (2003). Butterflies of Cyprus. Bank of Cyprus Cultural Foundation. 329 pp.
2. Baytaş, A. (2008). Türkiye’nin Kelebekleri Doğa Rehberi. NTV yayınları, Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ve Ticaret A.Ş., Istanbul, 222 s.
3. Tolman, T.(2008).Collins Butterfly Guide of Britain and Europe. HarperCollins Publishers Ltd., London,. 384 pp.

mkurtel, omereser, CatherineD, siggi, uleko, nkasot, eng55, Mamagolo2, cypturk, marius-secan, yasemin, joska, montivipera, manaswi27, anemone, caspian, anel, xTauruSx, Dis. Ac., paolo49, cirano, Noisette, bahadir, CeltickRanger has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To bahadir: Olmboreocypriensis 4 10-19 14:51
To anemone: slmboreocypriensis 1 10-19 03:47
To sgsenol: Ahhhboreocypriensis 1 10-18 23:36
To mkurtel: Selamboreocypriensis 1 10-18 23:12
To omereser: selamboreocypriensis 1 10-18 23:10
To eng55: Selamboreocypriensis 1 10-18 22:31
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Bayram Bey merhabalar ,
Bu sezon çok aradığım ama bir türlü rastlıyamadığım bir tür ,siz çok güzel pozisyonda çift olarak yakalamışsınız,tebrik ederim.
Bayram hocam bu arada ilgi ve alakanız için sonsuz teşekkürler ,
selamlar Murat

İyi akşamlar hocam,
Bu akşam TN'de komşu olduk. Gördüğüm kadarıyla ilişki henüz sevgi seline dönüşmemiş:) Bu Naşit'in jüriden sonra çektiğiniz fotolardan herhalde.
Elinize sağlık,
Ömer.

Ciao Mayram, lovely couple of splendid butterflies, fantastic macro with fine details, excellent sharpness, wonderful light and colors, very well done my friend, bravo amico mio, ciao Silvio

İyi akşamlar sevgili arkadaşım,
Even the Hermit is busy to find a partner! No butterfly could escape to your "Love torrent"... This is one of your best of this serie. Colours and sharpness are perfect. The background is very artistic and the composition too. Great capture! İyi geceler,
Cathy

 • Great 
 • siggi Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3097 W: 109 N: 12399] (52850)
 • [2010-10-18 12:15]

Hello MF Bayram,
a superb scene with two impressive butterflies.Very good sharpness, details and colours.I like the softness of the view and very nice blurry background.Excellent composition.Best regards Siggi

 • Great 
 • uleko Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3396 W: 172 N: 3310] (10940)
 • [2010-10-18 12:17]

Hello Bayram,
A beautiful capture of this Hermit pair in wonderful light and against a soft background that makes them stand out sharply. Beautiful colours too and well composed.
TFS and best wishes, Ulla

Hola Bayram

Nueva pareja, pero esta vez no estan preparados para la copula. Original imagen y composición de colores tenues agradable y buena iluminación. POV excelente.

Un saludo de Antonio

 • Great 
 • Argus Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5038 W: 260 N: 15594] (50626)
 • [2010-10-18 12:24]

Good evening Bayram dostum!
A fine one from your pairing butterfly series!
This time of a pair of C. brizeis before (or after) mating. Both sexes are shown with fine sharpness and colours in good lighting in a pleasing composition with the yellow thistle flower.
Thanks and kind regards,
Ivan

Bayram hocam, Kıbrıs'ımızda da bulunan muhteşem bir güzellik. Adı Cadı olsada çok güzel. Galiba erkek arkada dişiyi çiftleşmeye çağırıyor. Harika nir enstantane. Elinize sağlık. Kıbrıs'tan selamlar, Saygılar,
Nazım

 • Great 
 • PeterZ Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5137 W: 166 N: 13121] (49139)
 • [2010-10-18 12:45]

Hello Bayram,
A very nice photo of these butterflies. Beautiful light and colours. Excellent sharpness, details, OOF BG and a good composition.
Regards,
Peter

 • Great 
 • eng55 Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1256 W: 42 N: 1976] (5892)
 • [2010-10-18 13:09]
 • [+]

Merhaba Dostum,
Kur yapan kelebekleri harika yakalamışsın.Işık kullanımı,renkler,fon ve kompozisyon mükemmel olmuş.İyi geceler,iyi haftalar..

WOW Bayram,
Your butterfly photo's are just stunning. This couple is just beautiful. One day when I'm big I will try my hand at all the smaller treasures of nature but in the mean time I'm so glad that someone as good as you can share these beauties with us.
Regards
Natley

Dayi senden korkulur:) galiba cekmedigin kelebek cifti kalmadi.
Harika ve egitici bir seri oldu. Ellerine saglik. Selamlar ve iyi geceler dayi.
Mel

Hello Bayram,
This Love Torrent Series are superb. Excellent POV, great details and amazing sharpness.
The composition in general is lovely with wonderful blurred background. Congratulation!
Marius.

Bayram..canim kardesim. ne kadar guzel bir an..tamda erkek disiye kur yaparken cekmissin.. arkafonun renkleri ve kompozisyon da muhtesem olmus..hepimizden selamlar.. Iyi geceler.
Leyla.

İşte bunun çiftini daha önce görmemiştim.
Ellerine sağlık hocam

 • Great 
 • tuslaw Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2754 W: 282 N: 4931] (19883)
 • [2010-10-18 19:13]

Hello Bayram,
A beautiful pair shown with exceptional detail and color. I find it interesting that so many butterfly pairs are colored so differently. This particular shot gives us a great view of both, with their individual patterns and colors. Super shot!!
Ron

 • Great 
 • joska Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 806 W: 0 N: 4092] (22535)
 • [2010-10-18 21:11]

Szia Baratom, Bayram,
Splendid photo of this rare Butterfly by us, natural colors and very good sharpness and fine dtails, TFS and have a nice Day!

Selam Hocam
Şevketi bostan (Scolymus hispanicus) üzerinde aşk.
Süper olmuş elinize emeğinize sağlık....

Merhaba Bayram hocam, ışığı detayları kompozisyonu ile harika bir kur davranışı görüntülemişsiniz. Erkek ve dişiyi bir arada görünce insan eşeysel dimorfizmi de çok güzel algılayabiliyor.
Emeklerinize ve elinize sağlık. Saygılarımla,

Naşit

hello Bayram
nice shot look like a photo and a negative
good colours and details
beautiful colourful BG
TFS
manaswi

Merhaba Bayram hocam. Yine muhteşem bir ikili daha! Sanırım rekor kırdınız bu konuda:)
Serdar hocam da girmiş TN'e şimdi farkettim. Hiç bahsetmedi.
Elinize sağlık. Saygılarımla.
Özgür

Merhaba Bayram hocam,

Bu güzel cadılar sevgi gösterisinden ziyade, gol sonrası timsah yürüyüşü yapıyor sanki:)
Üzerine kondukları dikenli sarı çiçek de çok dikkat çekici güzellikte.
Elinize ve emeğinize sağlık.

Selam ve saygılarımla,
Mehmet

 • Great 
 • anel Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 3053 W: 3 N: 8715] (40574)
 • [2010-10-19 4:56]

Hello Bayram,
Unconventional and funny Love-torrent, one of your bests!! Love the fine colors and the subtle light. And one of my preferred butterfly-species.
Great!
Kind regards
Anne

Merhaba hocam, seriye süper bir ilave daha. Daha aşka yeni başlayacaklarmış gibi geldi bana:)
Ellerinize sağlık. Saygılar,
Deniz

Hello little bro,

again loving making butterflies.
Very good sharpness, dof, bg and composition.
Fine natural colours.

Gert

Hello Bayram,
another beautiful image of butterfly. Perfect details light and shapness. A great image. Regards, Paolo

 • Great 
 • cirano Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 997 W: 0 N: 944] (13609)
 • [2010-10-19 9:32]

Yine sergilemişsin ustalığını üstelik 50-500 ile.Kelebekler kadar çiçeğin renkleri ve netliği de göz alıcı.Gerçekten dört dörtlük bir çalışma.Eline emeğine sağlık...
Bi slavên germ,
Dûrzan

 • Great 
 • lousat Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6595 W: 89 N: 15659] (65489)
 • [2010-10-19 9:39]

Eheheh...a different moment in these serie,the male want to control if the female take a shower before? Ehehehe...Fantastic pic and a new pearl in this incredible serie! Thanks for share,have a nice evening,Luciano

Ciao BBB. Magnificent compo here with stunning details and best DOF. Intrigant playing of light.

Roberto

Merhaba Bayram
a very nice contribution of your "Love torrent" serie, i love the beautiful and colors, the sharpness is wonderful as well as the composition
a very pleasant shot
Have a good night
Jacqueline

Bayram hocam daha icraata geçmemişler anlaşılan:)
Erkek ve dişiyi, kur davranışını tek karede gösteren harika bir tele-makro olmuş. Elinize sağlık. İyi geceler.
Bahadır

This is a beautiful shot of these butterflies courting, Big Bro!
Your timing is impeccable!
Cheers!
Goldy

Selamlar my dear friend,
A lovely capture of these two beautiful hermit butterflies in one frame. Good sharp details and a nice composition. Lovely background achieved. Thanks a lot for sharing.

hello Bayram

another great shot of lovers from the world and life of insects,
shot with fine POV and framing, superbly focused with great
sharpness and details, beautiful luminosity, TFS

Asbed

 • Great 
 • foozi Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2791 W: 0 N: 6696] (25839)
 • [2010-10-25 2:46]

Merhaba MF Prof. Bayram,
I keep on wondering how you capture all the series so many of them. The love torrent series should be well kept and documented for the uniqueness and its special presentation.
You have done very very outstanding job here.
Very sharp and very clear . Seen in its best colour and pattern.
Well done.

regards,
Foozi

Calibration Check
0123456789ABCDEF