<< Previous Next >>

'Love torrent'-XVIII for Jusni


'Love torrent'-XVIII for Jusni
Photo Information
Copyright: Bayram Gocmen (boreocypriensis) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6774 W: 207 N: 2989] (9571)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2008-04-05
Categories: Insects
Camera: Olympus C-5060WZ, @ ISO 80
Exposure: f/4.8, 1/200 seconds
Photo Version: Original Version
Theme(s): Arthropods, Love in Wildlife:) [view contributor(s)]
Date Submitted: 2010-10-25 1:13
Viewed: 9943
Favorites: 4 [view]
Points: 82
[Note Guidelines] Photographer's Note
Larinus onopordi (Devedikeni Çiçekbaşı Hortumlu Böceği) [Eng. ‘Globe Thistle Capitulum Weevil’]

Today, i would like to dedicate this well camouflaged pair of weevil in love to one of my dearest friends on TN, Jusni Nasirun to say him welcome back! Hope you can like this MF!

I wish all a happy and healthy new week!
Cheers,

*****************************


Fitofaj (bitkiyiyen) böcekler yeryüzü biyoçeşitliliğinin büyük bir kısmını temsil ederler. Bu sıradışı çeştliliği açiklamaya çalışan hipotezlerin çoğu, bunu küçük boyutlarına, çok çeşitli mikrohabitatlarda özelleşmelerine, kısa nesil verme sürelerine, yeni kaynaklara açık olma ve konak bitki değiştirebilme yeteneklerine dayandırmaktadır. Curculionoidea (Ordo: Coleoptera, Kınkanatlılar) içerisindeki çeşitliliği açıklamada bir anahtar nokta olarak, bitki yapısı içerisinde yer alan bir yumutlama alanının oluşturulmasında rostrum (hortum)’un kullanımıdır. Curculionoid dişilerinde uzun bir rostrumun gelişmiş olması, önceden ergin sahfalar için besin kaynağı dahi olmayan bitki kısımlarında yumurtlama alanlarının oluşturulmasıyla, yeni ve uyumlu bir bölgenin istilasına izin verir. Konak seçiminin evrimi ve türleşme işlemini nasıl etkileyebileceği, bu çeşitliliği anlama açısından önemlidir. Konak ırklarının şekillenmesi konusuna önemli derecede dikkat harcanmakta ve genellikle de simpatrik dağılışlı konak sapmaları üzerine yoğunlaşılmaktadır.

Yaklaşık 180 kadar türden ibaret olan Hortumlu böcek cinsi Larinus Palearktik bölgede, yaklaşık 140 kadar tür ile temsil edilir. 100 kadar tür ile Akdeniz havzasındaki en zengin tür çeşitliliğine sahip cinstir. Larinus onopordi ‘nin kuzeydoğu Anadolu’daki esas konağı Echinops sphaerocephalus’dir, ancak nadir olarak neslini tamamlamak için Echinops orientalis'i de tercih eder. Kışlayan erginleri Mayıs ortasından itibaren konak bitkilerle ilişkili olarak görülür. Yapraklar üzerinde birkaç gün beslendikten sonar, çiftleşirler ve çiçekbaşı üzerinde hortumlarını kullanarak yumurtlama deliği kazır ve yumurtalarını bırakırlar. Erginler ayrıca çiçekbaşı altındaki sap kısmına, dikey delikler açarak da zarar verirler. Erginlerin aktivite süresi yaklaşık 44 günde tamamlanır. Ergin populasyonu Mayıs’ın son haftasında pik seviyesine ulaşır. Çiftleşme aktivitesi süresi, neredeyse ergin aktivitesi süresi kadar olup yaklaşık 37 gündür. Yumurtaların bırakılmasından sonra dişiler yumurtalar üzerine yeşil bir sıvı bırakırlar, bu sıvı kısa sürede kurur, sertleşir ve siyah bir renk alır. Yumurtalar yüzeysel yumurtlanır, o nedenle bu kuruyan salgı açıldığı takdirde yumurtaları görmek olasıdır. Yumurta halinde kalma süresi 33 gündür. Çiçekbaşı içinde yumurtadan çıkma ve larvaların beslenmesi, gelişmeye devam etmesi Eylül ortalarına kadardır. Larval dönem yaklaşık 79 gündür. Temmuz’un üçüncü haftasından itibaren çiçekbaşında pupalar görülür. Bir çiçekbaşında birden fazla larva veya pupa olursa, bu çiçekbaşı anormal şekilli olur. Pupa süresi 51 gündür. Yeni nesil ergin safhaya ulaşınca, çiçekbaşında 7-10 gün kadar beklerler ve daha sonra, taş altı gibi uygun hipernasyon yeri bulmak için buradan çıkarlar. Bu türe dahil hortumlu böcekler, taş altında gizlenmek için 1-3’ü biraraya gelme şeklinde bir davranış sergilerler. Bu bağlamda L. onopordi yilda 1 nesil verir.

*****************************

Phytophagous insects represent a major part of world’s biodiversity. Most hypotheses explaining this extraordinary diversity refer to small body size, specialization on many different microhabitats, short generation time, ability to open up new resources and host plant shifting. Use of the rostrum for excavating an oviposition site in a plant structure can be seen clearly as a key point in explaining diversity within Curculionoidea (Order: Coleoptera). The development of a long rostrum in females of Curculionoidea allowed invasion of a new adaptive zone through excavation of oviposition sites in plant parts otherwise not previously available as food sources for immature stages. The evolution of host choice and knowledge of how this might affect the speciation process is important for an understanding of this diversity. Considerable attention has been paid to the formation of host races, generally concentrating on host shifts occurring in sympatry.

The weewil genus Larinus comprising ca. 180 species is represented by approximately 140 species in the Palaearctic. Larinus is species-richest in the Mediterranean where about 100 species occur. The main host plant of Larinus onopordi is E. sphaerocephalus (Great globe thistle) in Northeast Anatolia, but rarely prefers E. orientalis to complete their generation in this plant. Overwintered adults associated with host plants from mid May. After feeding several days on leaves, they mate and laid their eggs in flowerheads using rostrum by excavation of the oviposition hole. In addition, the adults damage the stem below flowerhead opening vertical holes. Adult activity period lasted approximately 44 days. Adult population rise to a peak level in the last week of May. Mating activity duration lasts approximately the adult activity period which is 37 days. After depositing eggs, females close on eggs a pale green secretion then this secretion dried, hardened and turned black. The eggs are laid superficially and it is easy to see the eggs when opening this dry secretion. Eggs occurrence span is 33 days. Hatching and feeding in flowerhead larvae continue to grow untill mid September. Larval period duration is 79 days. From the third week of July, pupae is seen in Flowerhead. If there are more than one larva or pupa in one flowerhead, this flowerhead abnormally shaped. Pupa duration is 51 days. Upon reaching the new generation adult stage, they wait in the flowerhead 7-10 days and emerge from here for find a suitable hibernating site such as under stones. This weevil shows an aggregation behavior which is possibly seen in 1-3 specimens together hiding under a stone for hibernation. In this way, L. onopordi produced one generation per year.


Kaynaklar/ References:

1. Göçmen, B. (Unpub. results). The results of herpetological trips.
2. Gültekin, L. (2006). Host plants of Larinus latus (Herbst 1784) in eastern Turkey (Coleoptera: Curculionidae). - Weevil News, No. 40: 7 pp.
3. Gültekin, L. (2008). Seasonal Occurrence and Biology of Globe Thistle Capitulum Weevil Larinus onopordi (F.) (Coleoptera: Curculionidae) in Northeastern Turkey. Mun. Ent. Zool., 1 (2): 191-198..


©Bayram GÖÇMEN, All Rights Reserved. ********** Google Translate

siggi, Dis. Ac., mkurtel, xTauruSx, omereser, haraprasan, nkasot, paolo49, montivipera, Argus, anel, cypturk, manaswi27, eqshannon, jusninasirun, cirano, bahadir, CeltickRanger, marius-secan, yasemin, tuslaw, Hormon_Manyer, anemone, eng55, Noisette has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To eng55: hehe:)boreocypriensis 4 10-27 02:31
To stomsoncy: haha:)boreocypriensis 1 10-26 15:54
To jusninasirun: Hi Jusniboreocypriensis 2 10-25 21:25
To CeltickRanger: :)boreocypriensis 1 10-25 17:50
To manaswi27: :)))boreocypriensis 1 10-25 17:24
To jusninasirun: Thank youjusninasirun 1 10-25 16:02
To omereser: :)boreocypriensis 1 10-25 01:47
To mkurtel: Selamboreocypriensis 1 10-25 01:30
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

 • Great 
 • siggi Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3097 W: 109 N: 12399] (52850)
 • [2010-10-25 1:19]

Hello MF Bayram,
Magnificent close up.Exposure is spot on,details are crisp
clear.Sharpness,colors,POV,BG,DOF and composition are also excellent.
Best regards Siggi

 • Great 
 • zetu Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 967 W: 26 N: 3888] (16941)
 • [2010-10-25 1:23]

Hello Bayram
Excellent details and composition
Thanks for sharing
Razvan

 • Great 
 • joska Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 806 W: 0 N: 4092] (22535)
 • [2010-10-25 1:24]

Szia Baratom Bayram,
Fantastic shot of this interesting insect,Larinus onopordi, great details, very fine, natural colors, TFS! Have a nice day, today my neighbour, MF!

Helllo little bro,

another one and you have your skills in feel like making love pictures.
Good sharpness, pov and details.
Fine colours.

Gert

Merhabalar,
Bu türü çok merak ediyordum Açıklamalar mükemmel
çekim çok net ve güzel ,heleki serinin devamı olunca çok da güzel ,ellerinize sağlık Bayram hocam
Selamlar Saygılar
Murat

Bayram hocam, kamuflaj giymişler sanki:) ama yinede gözünüzden kaçmamışlar.
Ellerinize sağlık. Yumurtayı deve dikeni çiçeğine bıraktıklarını da öğrenmiş oldum. Teşekkürler hocam.
Saygılar,

Deniz

Merhaba Hocam,

Curculionidler kınkanatlılar içinde uzun baş yapıları ile belirgin böcekler. Galiba ağız parçaları hortumun ucunda bulunuyor. Nesillerini devam ettirme telaşındaki bu iki hortumluyu kaçırmamışsınız. Leyla hanımın dediği gibi magazine devam:)
Selamlar,
Ömer.

Selamlar Dear Friend,
A lovely capture of these beautiful weevils in mating position. Excellent sharp details and a lovely composition. Thanks a lot for sharing.

Kamuflaj uyumlu renklerinden detaylara ve verdiğiniz bilgilere kadar her açıdan kaliteli bir sunum olmuş Bayram hocam.
Emeklerinize sağlık. Saygılar,
Nazım

Hi Bayram,

Great macro of these two weevils. The details are excellent and the DOF is very good as well.
Nice composition also.
Great capture and TFS

Sion

 • Great 
 • foozi Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2791 W: 0 N: 6696] (25839)
 • [2010-10-25 2:50]

Hello MF Prof. Bayram,
such a lively composition with the camouflaged well seen. Excellent job done here with clarity so well produced.
The details are really splendid.
A nice dedication to Jusni.

regards,
Foozi

Hello Bayram,
Very beautiful imagine of love, details, pov, light and sharpness perfect, interesting subject. A nice picture. Regards, Paolo

Kamuflaja rağmen, doğaya ayrı bir gözle bakan bir bilim adamının gözünden kaçamamışlar hocam. 2008 de çekilmiş. Sizin eski olympus makroda çok iyi. Emeklerinize sağlık. Saygılarımla.
Naşit

 • Great 
 • Argus Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5038 W: 260 N: 15594] (50626)
 • [2010-10-25 3:43]

Merhaba Bayram dostum,
A very fine macro from your archives of this pair of Weevils in copulo.
The details are well seen with fine sharpness and natural colours in this pleasing composition against a contrasting natural blurred BG.
Thanks and have a good week MF,
Cheers,
Ivan

 • Great 
 • anel Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 3053 W: 3 N: 8715] (40574)
 • [2010-10-25 4:43]

Hello Bayram,
A funny love-torrent again with the two strange-looking weevils. Somehow these creatures look so stupid, but I bet they are not.
Love the coloration of your shot.
Thanks and kind regards
Anne

Dayi cok guzel bu. Renkleri askeri elbiseler gibi. Kamufalaj muthis. Ellerine saglik. Selamlar.
Mel

Ciao BBB. Impressive sharp and stunning details for these strange lovers. The DOF is excellent.

Roberto

Ciao Bayram, great dedication to our friend Jusni, lovely maiting couple on a wonderful blurry BG, splendid natural colors, fine details and excellent sharpness, very well done my friend, ciao Silvio

hello bayram
some day you will be prof.of love my friend
very nice macro shot good details
TFS
manaswi

An unusual and perhaps first of its kind image Bayram. All creatures great and small do it but rarely does even a pro capture it so well.
Bob

 • Great 
 • nagraj Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1618 W: 106 N: 3208] (15166)
 • [2010-10-25 6:59]

HI,
Fine image of interestingly looking weevil mating here, good viewpoint and colors. tfs.
nagraj.v

Hi MF Bayram. Your series continues leaving my mouth wide open in amazement. Wowww..... I was talking the other day with Foozi and we were so amazed on how well you came up my so many great picture in this act. Well done Bayram and keep shooting and sharing. Thanks for sharing and have a nice day. Regards - Jusni.

hello Bayram
very nice pose with great details and good sharpness
beautiful colours to
great shot
greeting lou

Merhaba SA Bayram,
Nice post to say welcome to Jusni and nice come back to this funny weevils. Excellent sharpness: interesting to see the difference beween sexes. I wish you a very good evening,
Cathy

 • Great 
 • cirano Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 997 W: 0 N: 944] (13609)
 • [2010-10-25 10:17]

:)) Bu değişik böceklerden ben de çekmiştim bu baharda,ama bu tabii bu hal içre değil:)) Türünü merak edip duruyordum.Bugün seninkilere rastlayınca,çektiğim resimlerin altına yapıştımak niyeti ile hemen isim kısmını kopyaladım.Fakat bu defa da kendimkileri bulamadım:) Çok güzel ve net bir çekim olnuş dostum.Eline emeğine sağlık.
Bi slavên germ,
Dûrzan

 • Great 
 • PeterZ Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5137 W: 166 N: 13121] (49139)
 • [2010-10-25 10:54]

Hello Bayram,
Excellent photo of these mating weevils. Great sharpness, details, DOF and composition. Beautiful natural colours, also in the fine contrasting BG.
Regards,
Peter

Merhaba Hocam muhteşem bir makro. Eşeysel dimorfizm, kamuflaj, çiftleşme, kalite:) ne ararsan var bu karede. Ellerinize sağlık.
Saygılar,
Bahadır

hello Bayram

you are the greatest paparazzi of the world of insects lol !
another great shot of lovers on action, with very fine low POV,
superbly focused with great sharpness and details, TFS

Asbed

Hello Bayram,
Outstanding capture with excellent colours, details and focus.
Great moment and fantastic details.
Marius.

Increible manejo de la luz amigo Bayram; incluso las tonalidades verdosas
del conjunto, no se si provocadas o no, dan más nitidez si cabe. Las texturas
bien captadas y los volúmes impresinantes por la buena profundidad conseguida.
Un excelente y didáctico trabajo:
J. Ignasi,

Hola Bayram

Cada vez pones imagens más buenas. Esta es fantastica, de la unión de estos dos insectos tan extraños, con esa parte delantera extraña, pero a la vez agradable su visión. Perfecta composición y nitidez. POV excelente.

Un saludo de Antonio

Bayram..fotonun guzelligi, egiticiligi asikar..tek fotoda pekcok yon var..notlarin yine beni sasirtti.
bir bitki ile bir hayvan arasinda ne kadar guclu bir etkilesim var cok daha iyi anladim.. cok tesekkur ederim canim kardesim..
ellerine, zihnine saglik..hepimizden selamlar.
Leyla.

 • Great 
 • lousat Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6595 W: 89 N: 15659] (65489)
 • [2010-10-25 15:55]

Oooh! This is a great gift for me.I like a lot this specie,whit the very humorous nose..ehehe..and you was very lucky to take a pic in this situation..no comment about the quality very very high.Thanks for share,have a nice day,LUCIANO

 • Great 
 • tuslaw Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2754 W: 282 N: 4931] (19883)
 • [2010-10-25 18:30]

Hello Bayram,
Superb capture of these two interesting looking insects. The first thing that came into mind when I saw this photo was that they reminded me of a well known entertainer here in the US. from my childhood days, Jimmy Durante.
Excellent detail and attractive natural colors. Nicely composed with just the right exposure. Wonderful work!!
Ron

Hi Bareatom,
You have so many photos of animal love. :) Nice capture, great sharpness, colors, clearness, background. But I especially love the love moment. :) Quality shot, a heartfelt dedication to Jusni. Bravo Papa (I mean Papa-razzi) and tfs.
Have a great day MF, best regards, László

Merhaba Hocam, her nevi hayvandan güzel anlar:)
Seri hala muhteşem gidiyor hocam. Ellerinize sağlık.
Saygılarımla.
Özgür

 • Great 
 • eng55 Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1256 W: 42 N: 1976] (5892)
 • [2010-10-26 7:50]
 • [+]

Merhaba Dostum,
Yine harika görüntülemişsin.Üzerinde bulundukları bitkiyle adeta bütünleşmişler.Çektiğin açıya bakılırsa yine üstünü başını kirletmişsin:)Bu gidişle senin bu seri benim tüm yükeyebildiğim fotografların sayısını geçecek.Boşuna atom karınca dememişiz:)
Selamlar,ellerine sağlık..

Bayram bey ,bu gidişle yakında uzmanlık alanınızı değiştirmeniz gerecek:)Çok hoş bir kare tebrikler.
Sami TAMSON

Bayram...dis moi comment tu fais pour trouver tous ces couples d'amoureux??

Ton travail est de très bonne qualité! Bravo!

Antonio

merhaba Bayram
the Weevils are not the most beautiful insects but the image is wonderful and the action is also interesting, not often seen on TN
this loving couple and the flower are amazing sharp and the colors are superb
Have a good night
Jacqueline

Selam,
Sadece bilgi değil, görsel olarak da çok şey varmış hocam burada:))

Calibration Check
0123456789ABCDEF