<< Previous Next >>

Seven Lakes


Seven Lakes
Photo Information
Copyright: Mehmet Hamurkaroglu (Hamurkaroglu) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 196 W: 17 N: 73] (3185)
Genre: Landscapes
Medium: Color
Date Taken: 2006-11-19
Categories: Rain Forest
Camera: Panasonic Lumix FZ20
Details: Tripod: Yes
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2006-11-24 4:00
Viewed: 5077
Points: 2
[Note Guidelines] Photographer's Note
I took this photo from the top of a mountain. Distance was about 1,5 km. This is the "Big Lake" of Seven Lakes.

Yedigöller National Park is located at Bolu, Turkey. In Turkish Yedigöller means "Seven Lakes", and it consists of seven lakes, one of them with only seasonal filling.

Bolu - Yedigöller Milli Parkı
Yeri: Bolu İli
Özelliği: Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan Milli Parkta heyelanın oluşturduğu göller "Orman Denizi" ni andıran zengin bitki örtüsü göllerde yaşayan alabalıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyon kullanım potansiyeli ana kaynakları oluştururlar. Genellikle yer yapısı serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşan sahada zaman zaman göçük yer hareketleri sürüklenmeye hazır arazi yapısı, göllerin meydana gelmesini hazırlayan başlıca faktörlerdir. Göller, kayan kitlelerin, vadilerin önlerini kapaması sonucu arkada suların biriktiği set gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ile birbirine bağlantılıdır.
Milli Parkta hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir.
Etkili koruma ile Parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmaktadır.
Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu 1969 yılında bu Milli Parkta kurulmuştur. Dolayısıyla rekreasyonel açıdan olta balıkçılığına kaynak olmuştur. Ayrıca kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş, fotografçılık ziyaretçilerin uğraşlarıdır.
Görülebilecek Yerler: Yedigöler Milli Parkı içerisindeki Kapankaya manzara seyir yerine çıkıldığında gölleri ve eşsiz peyzaj güzellikleri görmek mümkün olduğu gibi, bu güzergah üzerinde anıt ağaç levhasını da görmek mümkündür. Yol kenarındaki levhanın bulunduğu yerden patika takip edildiğinde anıt ağaç görülebilir. Geyik üretim alanı ziyaret edilebilir.
Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Park içinde kampçılık, günübirlik piknik, yürüyüş, fotoğraf çekimi gibi rekreaktif faaliyetler yapılırken konaklama ve yiyecek ihtiyaçları da tesis edilen dinlenme evleri, kır gazinosu ve büfeden karşılanılabilir.
Milli Parkta çadırla ve karavanla konaklanabildiği gibi, misafirhane ve bungalovlardan da faydalanılabilir.

dew77 has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

  • Great 
  • dew77 Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4432 W: 248 N: 4028] (13270)
  • [2006-11-24 10:12]

Merhaba Mehmet Bey,
Çok güzel bir yedigöller manzarası.Herhalde bu bölgenin en büyülü zamanı sonbahardır.Ben mayıs ayı sonunda gitmiştim oraya,yollarda iyice sersemledikten sonra sizin notunuzda yazdığınız büfeyi falan bulamayıp,baş dönmesi dışında bir de açlık sorunu ile karşılaşmıştım:)Etrafta o ana kadar görmediğim kuşlar bana poz verirken,ışık azlığı nedeni ile tripod ve flaş da kullanamadığımdan öylece seyrede kalmıştım:)Çektimlerim de hep flu çıkmıştı.
Şimdi tüm ekipmanlarım hazır ancak gidecek zaman bulamıyorum.Acaba kuşlar bu mevsimde de varmıdır orada?
Selamlar,ellerinize sağlık!

Calibration Check
0123456789ABCDEF